Hoppa till huvudinnehåll
  • Köpa bil

Lästid 1 min

Rallystjärnan Oliver Solberg provkör Nya Škoda Octavia RS

Photo of Fabian Muñoz Humeres
Fabian Muñoz Humeres

Publicerad

Rallystjärnan Oliver Solberg provkör Nya Škoda Octavia RS

En av motorsportens lysande stjärnor Oliver Solberg har testkört den senaste generationen Skoda Octavia RS. Den unga stjärnan som vanligtvis tävlar i Rally-VM med en Skoda Fabia RS Rally2 sa leende efter provkörningen “Kan jag få ha bilen som tjänstebil?”.

Octavia RS har fått sig en ordentlig facelift

Nya generationen Octavia RS är uppgraderad med en 20-hästar starkare motor: 265 hästar. Oliver berömde bilens prestanda och omedelbara respons. Bilen har också fått en elektronisk differential som optimerar effekten mellan framhjulen, vilket ger bättre grepp vid kurvtagning. Chassit är sänkt med 15 millimeter för förbättrad väghållning. Den sportiga designen kompletteras av en ny front och LED Matrix-strålkastare.

Trots att Octavia RS är en sportigare bil säger Skoda att de har sett till att bilen har behållit sin komfort för längre resor, med mjuka stötdämpare som gör att körupplevelsen upplevs som smidig och enkel.

Hitta din nästa bil

Utforska vårt stora utbud av bilar från kvalitetssäkrade återförsäljare.

Börja söka
  • Laddar relaterade bilar...

Sälj din bil snabbt, tryggt och helt kostnadsfritt

Fyll i ditt registreringsnummer och miltal för att ta emot bud från handlare