Sverigepremiär för nya IONIQ 9

Hyundai visar upp sitt senaste tillskott, IONIQ 9, under eCarExpo-mässan som drar igång imorgon den 4 april i Stockholm. Den nya elektriska SUV:en är fullspäckad med den senaste tekniken, har tre sätesrader och betydligt mer utrymme än sin föregångare.
– Vi är stolta över att visa upp nya IONIQ 9 för första gången i Sverige på eCarExpo. Vi vet att smarta SUV:ar med tre sätesrader är en biltyp med stor efterfrågan på den svenska marknaden – och nya IONIQ 9 lär inte göra någon besviken, säger Jaehong Kim.
Hyundai har ännu inte presenterat några tekniska specifikationer för bilen utan väntar med det tills avtäckningen under eventet.
Förutom IONIQ 9 kommer Hyundai även att visa upp en uppdaterad version av IONIQ 5 samt nya INSTER Cross – en mer äventyrslysten version av INSTER, som premiärvisades i februari.
Den officiella presentationen av nya IONIQ 9 startar klockan 09.10 den 4 april i Hyundais monter.