Hoppa till huvudinnehåll
    • Köpa bil

    Lästid 1 min

    Tesla tar över Spanien med rekordlåga priser

    Photo of Fabian Muñoz Humeres
    Fabian Muñoz Humeres

    Publicerad

    Tesla tar över Spanien med rekordlåga priser

    Genom en rad generösa incitament och rabatter kan spanjorerna köpa en Tesla Model 3 för enbart 26 900 euro, motsvarande cirka 310 000 kronor. Priset är kraftigt reducerat och detta har gjort att Tesla gör succe i Spanien.

    Den bakhjulsdrivna basmodellen av Model 3 kan bli 200 000 kronor billigare än i Sverige om konsumenten uppnår alla villkor. Det är statliga incitament och subventioner som har gjort att Model 3 rasat i pris. Rabatten inkluderar ett statligt bilincitamentet på 4 500 euro, en subvention på 2 500 euro för skrotning av en fossilbil, ett riktat klimatincitamentet på 1 210 euro samt ett 15 procentigt avdrag på inkomstskatten. Dessutom erbjuder Tesla en extra "Tesla Boost" på 3 290 euro.

    Tack vare Teslas prisstrategier har biljätten sett en försäljningsökning på 36 procent under första halvan av året jämfört med samma tid förra året. Model 3 toppar försäljningslistan över de mest sålda elbilarna i Spanien, och nu erbjuds även Model Y till attraktiva priser med liknande rabatter.
    Tesla har haft problem med överproduktion och, på sistone, låga försäljningssiffror. Att rea ut bilar är ett bra sätt att bli av med dem.

    Hitta din nästa bil

    Utforska vårt stora utbud av bilar från kvalitetssäkrade återförsäljare.

    Börja söka
    • Laddar relaterade bilar...