Nybilsförsäljningen ökar – Volvo toppar listan

Statistik för april har presenterats, och antalet nyregistrerade bilar har ökat jämfört med samma period förra året. Totalt registrerades 23 772 nya personbilar i april, vilket motsvarar en ökning med 11,9 procent. Enligt Vroom har det hittills i år registrerats 7 procent fler bilar jämfört med samma tidsperiod i fjol.
Av de totalt nyregistrerade bilarna i april stod laddbara modeller för 64 procent av försäljningen, varav 36 procent var elbilar och 28,7 procent laddhybrider.
Under 2025 har det registrerats 22 707 bilar med laddhybridteknik, vilket är en ökning med 15 procent jämfört med 2024. Detta är en tydlig indikation på att allt fler där hemma i stugorna väljer att fasa ut fossildrivna alternativ till förmån för mer miljövänliga fordon.
Inte helt oväntat lyckades Volvo knipa förstaplatsen bland bilmärkena med flest registrerade bilar i april. Volvo stod för 21,5 procent av registreringarna, följt av Volkswagen med 16,1 procent och Toyota med 7,3 procent.