För många svenskar är det en börda att sälja sin bil privat. En tidigare undersökning som Wayke har gjort tillsammans med Sifo visar att svensken stukar hellre foten än att ta sig ut på begagnatmarknaden för att sälja sin bil.
Wayke har utvecklat tjänsten sälj till handlare som gör det enkelt för dig som privatperson att sälja din bil. Sälj till handlare tillåter dig att vara i kontakt med flera bilhandlare som lägger bud på din bil. Du som säljare förhandlar fram ett pris och skriver under kontrakten, sedan är försäljningen avklarad.
Kom ihåg, försäljningen sker alltid på dina villkor och du väljer själv om du vill sälja eller inte.
Sebastian och Henrik kände till Wayke sedan tidigare och valde att testa Waykes populära tjänst sälj till handlare. Efter att ha följt anvisningarna på vår hemsida fick dem strax efter bud på sina respektive bilar.
Sebastian: Jag kände till Wayke sedan tidigare och tyckte det skulle vara värt att testa tjänsten.
Henrik: Jag skulle sälja min tjänstebil via en handlare och insåg att de olika handlarna betalar väldigt olika och då var det extremt smidigt att registrera sig på Wayke vilket resulterade att jag fick 30 000 kr mer för min bil än om jag hade tagit det bud jag fått från bilhandlare som jag själv ringde.
Sebastian: Ja, det tyckte jag verkligen. Jag gillade även att uppföljningen var så snabb; d.v.s. jag blev kontaktad redan dagen efter av en representant från Riddermark Bil.
Henrik: Det var mycket enkelt.
Sebastian: Ja, det kändes tryggt och seriöst och jag hade som sagt tidigare kännedom om Wayke.
Henrik: Jag kände mig mycket trygg.
Sebsatian: Inom 24 timmar. Väldigt snabbt med andra ord.
Henrik: För mig tog det 2-3 dagar.
Sebsatian: Nej, jag betalade inget.
Henrik: Nej
Sebastian: Ja, det skulle jag absolut.
Henrik: Yes, alla dagar i veckan!